Ile potrzeba pieniędzy, żeby grać na giełdzie?

Pieniądze i granie na giełdzie to dosyć ciekawy temat. Ponieważ bardzo dużo osób chciałoby zagrać mimo tego, że nie posiada specjalnie wygórowanych finansów. Ponadto dużo osób również boi się grać. Wydaje im się, że jest to coś strasznego i nie wiadomo ile pochłania pieniędzy. Z jednej strony mają rację, ale z drugiej nie. Można być poważnym graczem giełdowym, a można robić podrygi, dzięki którym początkowy inwestor lepiej się obezna ze wszystkimi zasadami towarzyszącymi inwestorom i inwestowaniu pieniędzy. Pamiętaj o tym, że jeżeli chcesz poważnie zacząć grać, to musisz to traktować poważnie. Nie inwestuj wszystkich swoich zebranych oszczędności, bo to będzie mijało się z celem. Nawet jeżeli początkowo będzie Ci dobrze szło to może się okazać, że w domu nastaną niespodziewane wydatki i będziesz musiał wycofać się ze swoich inwestycji.

Ile potrzeba pieniędzy na początek?

Teoretycznie istnieją platformy np. Plus500, na której nie musisz wykładać żadnych pieniędzy, żeby rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem, albo możesz włożyć minimalny koszt rzędu np. 100 zł i kupić jednostki funduszy akcji albo funduszy indeksowych czy ETF. Jednak tego typu inwestowanie jest dosyć ograniczony. Ponieważ wszystkimi akcjami operuje fundusz to nie mamy tutaj większego pola do popisu. nawet jeżeli byśmy chcieli. Jednak nawet inwestując pieniądze w domu maklerskim, nawet tysiąc złotych. To mając maksymalne szczęście jesteśmy w stanie co najwyżej osiągnąć stopę rzędu 20% czyli nasz roczny zysk to ledwo 200 złotych. Możemy tak się bawić, ale czy ma to jakichś większy sens? To już zależy od Was. Na wielu stronach i forach ludzie piszą, że prawdziwa gra zaczyna się od pieniędzy rzędu 10, 20, 50, czy 100 tysięcy złotych. Wtedy zaczyna mieć to większy sens. Jednak operując tysiącem złotych jesteś w stanie bliżej poznać zasady funkcjonowania giełdy.

Dlaczego warto inwestować w więcej spółek?

Dywersyfikacja kapitału jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż inwestowanie wszystkich środków w akcje jednej firmy. Jest to znacznie bezpiecznie Warto zainwestować pieniądze w co najmniej trzy spółki. Dzięki takiemu zastosowaniu nasze środki będą znacznie bezpieczniejsze. Istnieje nikłe prawdopodobieństwo, że wszystkie trzy spółki dotknie dół jednego dnia.

Jakie wybrać biuro maklerskie?

Każde biuro ma inną minimalną kwotę, a z racji tego, że to początek Waszej drogi, to musicie znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie dla Was. Wszystko zależy od kwoty, którą dysponujecie. Mając więcej pieniędzy tego typu inwestycje nieco się rozmywają i biuro maklerskie przestaje być, aż tak istotne jakby to jest na początku, ponieważ im większe obroty to tym samym większe zniżki. Ponadto inwestując kwotę minimalną powinieneś pamiętać o tym, żeby dodać do tego pewne zabezpieczenie, w przypadku gdy Twoje akcje pójdą w dół i pakiet będzie wart mniej niż minimalna kwota to będziesz musiał oddać maklerowi trochę więcej, niż na początku myślałeś.

Najpopularniejsze biura maklerskie w Polsce:

X-Trade Brokers

prowizja: 0,25%
prowizja minimalna: 3 zł
minimalna inwestycja: 1204,00 zł

Bank Ochrony Środowiska

prowizja: 0,39%
prowizja minimalna: 5 zł
minimalna inwestycja: 1284,62 zł

eMakler (mBank)

prowizja: 0,39%
prowizja minimalna: 3 zł
minimalna inwestycja: 771,79 zł

Alior Bank

prowizja: 0,38%
prowizja minimalna: 3 zł
minimalna inwestycja: 792,11 zł

Jak reforma OFE wpłynęła na sytuacje na giełdzie?

Na co zwracać uwagę na giełdzie?