5 porad dla inwestorów giełdowych

Są pewne rzeczy, o których inwestorzy giełdowi zazwyczaj zapominają, nawet jeżeli wcześniej stosowali się do tych zasad, to jakoś później z czasem się one rozmyły. Stwierdzili, ze sobie poradzą bez nich, ale koniec końców wracają do nich, odnajdując ich głębszy sens. Jeżeli masz zamiar zostać, lub jesteś już inwestorem giełdowym to zapewne słyszałeś o tych zasadach, albo dopiero przeczytasz i na pewno Ci się przydadzą. Najwięksi rynkowi gracze stosują się do tych metod i wysoko cenią sobie te zasady, ze względu na ich uniwersalność oraz praktyczne zastosowanie.

Najlepsze porady dla inwestorów

1. Obserwuj rynek i sprzedawaj akcje spółek, które wydają mnóstwo pieniędzy na budowanie nowych siedzib firmy, prowadzą bardzo zdywersyfikowaną działalność, a ponadto zapowiadają w niedługim czasie przejęcia innych spółek. Unikaj również wszelkich spółek czysto produkcyjnych, które mogą być narażone na zawirowania giełdowy i zmiany wynikające z cyklów koniunkturalnych.

2. Zainteresuj się akcjami spółek, które generują dużo gotówki. Nawet jeżeli ceny akcji nie są duże, to w dłuższym okresie mogą znacząco wzrosnąć, z racji zwiększonej nadwyżki finansowej. Zwłaszcza jeżeli akcje tego typu spółek są kupowane przez tzw. insiderów, czyli osoby, które znają je od środka i wiedzą doskonale co się w nich dzieje, więc jeżeli oni inwestują w te przedsiębiorstwa to Ty tym bardziej powinieneś to zrobić. Jeżeli takie firmy są prawie monopolistami, lub prowadzą ekspansyjny model biznesowy to warto się nimi zainteresować. Ciekawe, z perspektywy inwestycji, mogą okazać się spółki, które dzięki swoim markom tworzą w okół siebie społeczność ludzi i wchodzą z nimi w głęboką interakcję.

3. Nie inwestuj w spółki z branży, które przeżywają boom inwestycyjny. Tego typu sektory są zazwyczaj dotowane przez państwo. Jednak tego typu dotowanie nie jest trwałe i prowadzi do wytworzenia się bańki spekulacyjnej. Inwestowanie w tego typu firmy może najczęściej doprowadzić do utraty pieniędzy. W momencie kiedy tego typu spółki upadną nie warto ponownie w nie inwestować z nadzieją na odbicie się od dna. Już nie osiągną takich rezultatów, jak wcześniej.

4. Podchodź z dystansem do opinii wszelkiej maści analityków rynkowych, ekonomistów, giełdowych guru. Tego typu osoby nawet jeżeli przewidziały kryzys w 2008 roku, nie musi oznaczać, że są całkowicie nieomylni. Słuchając się ich wszystkich, nigdy nie zainwestujesz pieniędzy. Nie ufaj również przesadnie matematycznym narzędziom inwestycyjnym, które niezmiennie zawodzą wtedy, gdy są najbardziej potrzebne.

5. Pamiętaj o tym, że gdy kupujesz akcje pewnej spółki to tak naprawdę kupujesz w pewnym sensie biznes. Dlatego zwracaj uwagę na niuanse związane z tą firmą. Sprawdź jakość i poziom kadry zarządzającej daną firmą. Nie warto inwestować w spółki, w której zarząd toczy wojny z analitykami, albo zarządzającymi funduszami. Jeżeli nie będziesz ostrożny z łatwością stracisz swoje zainwestowanie pieniądze.

5 najczęstszych błędów inwestorów