5 najczęstszych błędów inwestorów

Wielu inwestorów ma problemy, które wynikają w większości ze zwykłego nieobycia się z giełdą. Te problemy najczęściej są spowodowane brakiem doświadczenia, jednak prowadzą one do błędnego koła. Ponieważ w wielu przypadkach po pełnieniu jednego z tych błędów inwestorzy zwyczajnie sobie odpuszczają i umywają ręce. Tego typu zachowanie wynika z wielu powodów. Jednak są pewne problemy, z którymi większość osób, które grają na giełdzie nie może sobie poradzić.

Nie poddawaj się, jeżeli stracisz pieniądze

Jak donosi KNF, aż 80% inwestorów traci na giełdzie. Można powiedzieć, że nie istnieje taki, który by kiedyś czegoś nie stracił. Dlatego, jeżeli straciłeś pieniądze to nie poddawaj się. To nie jest gra, w której zawsze się wygrywa. Czasem trzeba stracić, żeby zyskać. Nie warto się od razu załamywać. Wyobrażasz sobie, że będąc właścicielem wielkiego banku, albo wielkiej firmy, zamknąłbyś cały biznes, w momencie gdy zaczęły by się problemy finansowe, albo jakaś inwestycja okazałaby się mało intratna? Nie sądzę. Dlatego traktuj giełdę jak swoje przedsiębiorstwo, w którym jedynym pracownikiem jesteś Ty.

Grając na giełdzie musisz pamiętać o cierpliwości

Nie od razu Rzym zbudowano. Pamiętaj o tym, że musisz być cierpliwy. Może się okazać, że prawdziwe wyniki finansowe pokażą się dopiero za rok, albo dwa. Rynek ciągle żyje i cały czas się to wszystko zmienia. Nie ma nigdy pewności, że zainwestowane przez Ciebie środki za kilka lat nie okażą się wielkimi finansowymi strzałami w dziesiątkę. Obserwuj trendy i bądź cierpliwy. Ponieważ pieniądze na giełdzie nie rodzą się z dnia na dzień, to nie jest kwestia jednego, czy dwóch dni. Jest to bardzo długi proces, który musi dojrzeć. Korzystaj z możliwości analitycznych i obserwuj trendy, ponieważ pojedyncze wzrosty, czy spadki są mało istotne, jeżeli chodzi o granie na giełdzie.

Podchodź do giełdy poważnie

Żeby obyć się z giełdą i cokolwiek na niej zarobić, nie możesz jej lekceważyć. Musisz podchodzić do tego całkowicie poważnie. Nie ma żadnej drogi na skróty, która pozwoliłaby Ci zarobić miliony dolarów, w ciągu kilku dni. Musisz intensywnie pracować i poznawać nowe techniki inwestycyjne. Tak samo jak jakiś fachowiec, który musiał zdobyć swoją wiedzę na studiach oraz podczas wieloletniego doświadczenia zawodowego. Tak samo i Ty chcąc zostać wielkim inwestorem giełdowym nie jesteś w stanie tego osiągnąć z dnia na dzień. Takie rzeczy zwyczajnie się nie zdarzają, chyba, że w snach. Każdy kto osiągnął sukces musiał wykazać się sprytem, ciężką pracą oraz zdolnością analitycznego myślenia. Nikt nie staje się bogaty, tylko o tym myśląc.

Nie dawaj się ponieść emocjom na giełdzie

Emocje to największy wróg giełdowego inwestora. Wszelkiego rodzaju emocje, czy to pozytywne, czy negatywne. Ponieważ zakrzywiają one pojmowanie rzeczywistości. Umysł jest pozbawiony chłodnego, analitycznego myślenia, w zamian za emocje i porządne dawki adrenaliny. Często złe decyzje, wynikające z nadmiernej nadziei na możliwą szanse biorą się z nadmiernego polegania na ekspertach inwestycyjnych i wszelkiej maści ekonomistach, którzy motywują do kupowania akcji danej firmy, albo wręcz przeciwnie do sprzedawania tych akcji. Co nie zawsze jest czymś dobrym, ponieważ ich opinie nie muszą być współmierne z danymi trendami i tak jak każdy człowiek mogą się oni mylić. Ponadto nigdy nie wiadomo, czy dana firma im nie płaci za pozytywne wypowiedzi na temat kupowania ich akcji. Dlatego jedyną osobą, której można ufać, jesteśmy my sami.

Każdy może się pomylić grając na giełdzie

Nie ma możliwości, że w ciągu kilku tygodni staniesz się wielkim inwestorem, który będzie przez cały czas nieomylny. Nawet jeżeli Twoje początkowe spekulacje będą prawidłowe i przez pewien okres nie będziesz miał żadnych strat. To nie wiesz kiedy nastąpi zmiana koniunktury. Ponadto musisz wiedzieć, że książki nie oddadzą tego wszystkiego co wiedza praktyczna. Dopóki nie wypracujesz swojego własnego schematu działania, który naprawdę okaże się skuteczny i nie będziesz polegał tylko na innych, to są nikłe szanse na wielkie sukcesy. Jednak każdy ma prawo się mylić, Ty także. Popełniając błędy, wyciągaj z nich wnioski, dzięki czemu będziesz wiedział, czego nie robić w przyszłości. Ograniczysz tym samym szkodliwy wpływ giełdy na Twoje finanse do minimum, a Twój kapitał po czasie będzie stopniowo rósł. Nawet jeżeli będziesz tracił, to będą to małe kwoty, zaś w większości przypadków będziesz zyskiwał. Dlatego tak ważne jest obserwowanie tego co się dzieje, żeby można było samemu wyciągać w takich sytuacjach wnioski.

5 porad dla inwestorów giełdowych

Inwestowanie w indeksy giełdowe