5 polskich startupów, które odniosły sukces na świecie

Wiele osób narzeka na to, że w Polsce nic się nie da zrobić, a nawet jak się da to i tak to nie jest to samo co na zachodzie. Na pewno stworzenie własnej firmy w Polsce nie należy do najłatwiejszych i trzeba nieźle pokombinować, żeby wybrać najbardziej odpowiedni model biznesowy oraz rodzaj firmy, która będzie najmniej kłopotliwa w prowadzeniu, a przy tym firma będzie przynosić na tyle duże zyski, żeby się prężnie rozwijać. Ze względu na biurokracje i wysokie opodatkowanie oraz koszty pracy, które musi ponieść przedsiębiorca Polska nie jest rajem dla osób, które chcą zakładać biznes.

Zaś z drugiej strony, dzięki tak małej konkurencji, która odpada na starcie każdy ma się większą możliwość wybicia. Zwłaszcza, jeżeli macie świadomość tego, że Was pomysł jest niebanalny, wtedy tym bardziej opłaca się założyć firmę. Ten artykuł jest dowodem na to, że jeżeli się chce to można osiągnąć naprawdę wiele. Ponadto dzięki trudnościom w prowadzeniu biznesu, człowiek uczy się pokory, zawziętości oraz staje się nieugięty, ponieważ jeżeli przeszedł już tak dużo to nie ma już odwrotu, bo albo wszystko straci, albo wszystko zyska. Prawdziwe życie polega na ryzykowaniu, a nie na wegetacji.

5 polskich pomysłów na startup, które odniosły sukces

Znanylekarz.pl

Autorem tego portalu jest Mariusz Gralewski, który jest również autorem serwisu DocPlanner.com. Dzięki temu startupowi każdy kto ma jakąkolwiek potrzebę związaną ze znalezieniem lekarza, nawet lekarza specjalisty, w swojej okolicy może to zrobić. Obojętnie czy jest to choroba dziecka, czy dorosłego człowieka. Dzięki temu innowacyjnemu pomysłowi jesteśmy w stanie łatwo znaleźć lekarza, a nawet umówić się na wizytę do niego. Dostępna jest również aplikacja na system iOS i Android, dzięki której można znaleźć swojego lekarza w każdej okolicy. W grupe DocPlanner.com znajduje się aktualnie 5 platform na poszczególne państwa, są to Polska, Czechy, Niemcy, Rosja i Słowacja.

Zadane.pl

Stworzenie tego portalu i pomysł na niego zrodził się w umysłach Tomasza Krausa, Łukasza Halucha i Michała Borkowskiego, którzy w 2009 roku, obserwując to co się dzieje zagranicą postanawiają utworzyć platformę edukacyjną Q&A o nazwie Zadane.pl. Dzięki temu serwisowi użytkownicy mogli zacząć pomagać sobie nawzajem w rozwiązywaniu różnych zadań związanych ze szkołą, czy studiami. W grudniu 2009 roku w firmę zainwestował Marcin Pytel, wraz z dwoma aniołami biznesu. Zaś we wrześniu 2012 roku niemiecki fundusz Point Nine Capitali oraz prywatni inwestorzy zainwestowali w nowo utworzoną grupę Brainly.com. Na dzień dzisiejszy startup funkcjonuje w Polsce, Niemczech, Rosji, Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Brazylii oraz we Francji i na Ukrainie.

Nozbe

Jest to startup, który w głównej mierze znany jest osobom dbającym o swoją produktywność, albo takim, które pracują w sposób zdalny, czy też w firmie, ale jest to praca typowo zleceniowa. Dla wielu osób jest to bardzo pomocny serwis. Zaś asm projekt powstał w 2007 roku z inicjatywy Michała Śliwińskiego, który za sprawą bestsellera „Getting Things done – Sztuka bezstresowej produktywności”, autorstwa Davida Allena, postanowił zmienić swoje życie i założył te o to platformę. Na dzień dzisiejszy nozbe może pochwalić się bazą 200 tysięcy użytkowników oraz kilkoma wersjami językowymi tj. wersją angielską, polską, japońską, niemiecką i hiszpańską.

Estimote

Dzięki temu, że projekt otrzymał 3,1 miliona dolarów dofinansowania od znanych funduszy takich jak Valiant Capital, Innovation Endevours i Betaworks oraz dzięki zaangażowaniu innych inwestorów o startupie zrobiło się bardzo głośno. Estimote został doceniony na świecie dzięki swoim sensorom, czyli beaconom, dzięki którym życie klientów zostało w bardzo szybki sposób ułatwione. Dzięki tej aplikacji klient w momencie, gdy wejdzie do sklepu dostaje informacje związaną z produktami, które mogą go zainteresować.

Paylane

Właściciel firmy implix oraz twórca platformy do e-mail marketingu – GetResponse, Szymon Grabowski, mniej więcej w 2005 roku, podczas prowadzenia swojej firmy miał pewien problem, który wiązał się ze znalezieniem odpowiedniego systemu, który obsługiwałby płatności. Ówczesne rozwiązania nie były dla niego zbyt kuszące, dlatego stwierdził, że jest to odpowiednia nisza, którą warto zapełnić. W 2005 roku powołano spółkę PayLane sp.z.o.o. Po pięciu latach jej prezesem został Karol Zieliński. Aktualnie z usługi można skorzystać nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Irlandii, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, we Włoszech, we Francji.

Czy w Polsce trudno prowadzić firmę?

Jak zminimalizować koszty prowadzenia firmy?