W jaki sposób zdobyć pieniądze na założenie firmy?

Wielokrotnie jest tak, że ktoś ma świetny pomysł, ale nie ma wystarczającej sumy pieniędzy, żeby zainwestować i pomnożyć swój kapitał. Wtedy tego typu pomysły najczęściej się marnują, bo gdy pomysłodawca zaczyna szukać informacji, które mają mu pomóc w założeniu własnej firmy i możliwych dotacjach dla niego. To najczęściej przygniata go to wszystko i stwierdza, że to nie dla niego. Tak zazwyczaj kończą wszyscy możliwi przedsiębiorcy, którzy mogliby odnieść wielki sukces. Istnieje wiele metod, które mogą wspomóc przedsiębiorców w założeniu swojej pierwszej firmy. Jednak w gąszczu natłoku informacji po prostu wszelkie informacje zanikają i zwykły człowiek gubi sie w tym i sam nie wie co ma robić. Dlatego tak istotne jest, żeby nie bać się poszukiwać i dążyć do swojego celu.

Jak zdobyć dotacje?

Dotacje oraz skomplikowanie wynikające z całej gromady biurokratycznych norm, które trzeba spełnić jest naprawdę ciężkie do zrobienia dla jednej osoby. Dlatego warto szukać informacji w internecie i nie poddawać się nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że to nie ma sensu. Bo to ma sens. Jeżeli sam siebie przekonałeś, że to dobry pomysł, z którego sam byś korzystał i zwyczajnie brakuje Ci tego na rynku. To zrób to. Jeżeli sam nie wprowadzisz tego pomysłu na rynek, to nikt tego nie zrobi, a jak zrobi to nie tak jak Ty byś tego chciał. Istnieje takie powiedzenie, że gdy jedna osoba myśli o biznesie, to dwie osoby działają, a trzy go już otworzyły. Dlatego nie możesz się poddawać, zwłaszcza jeżeli masz innowacyjny pomysł.

Inkubator biznesu – pomoc dla małych firm

Inkubatory biznesy to instytucje, których celem jest wspieranie przedsiębiorców. Są dwa rodzaje inkubatorów biznesu, które skierowane są kolejno do młodzieży i studentów (Akademickie Inkubatory Biznesu) oraz do podmiotów ekonomii społecznej (Inkubatory Przedsiębiorczości Społecznej). Prowadząc firmę poprzez inkubator biznesu trzeba uiszczać kwotę rzędu mniej więcej 150 złotych na miesiąc. Jest to znacznie mniej niż w przypadku normalnej firmy, w której przez 2 pierwsze lata, ze zniżką młody przedsiębiorca płaci „mały ZUS”, który wychodzi około 400 złotych na miesiąc. Inkubatory biznesu w głównej mierze stawiają na innowacyjne i odważne pomysły. Warto zainteresować się samemu tego typu przedsięwzięciem i porozmawiać z osobami zarządzającymi tym. W wielu większych miastach inkubatory biznesu mają własne siedziby. Zaś z drugiej strony, można to załatwić przez internet, co jest znacznie prostszą metodą.

Programy rządowe dla przedsiębiorców

Jednym z programów rządowych jest „Pierwszy biznes – Wsparcie w Starcie”. Jest to program pomocy, skierowany w głównej mierze do młodych Polaków, którzy chcą otworzyć swoją pierwsza firmę. Rząd oferuje młodym przedsiębiorcom nisko oprocentowaną pożyczkę. W ujęciu rocznym pożyczka ma wynosić jedynie 0,67%. Kwota jaką młody człowiek może pożyczyć od rządu wynosi 60 tysięcy złotych, chyba że w przeciągu 3 miesięcy od założenia firmy zatrudni osobę bezrobotną. Dzięki temu może liczyć na kolejne 20 tysięcy kredytu. Jednak, żeby dostać tego typu wsparcie rządowe trzeba być studentem ostatniego roku, albo absolwentem uczelni wyższej. W przypadku absolwentów trzeba ukazać, że dyplom otrzymało się nie później niż 48 miesięcy przed złożeniem wniosku. Istnieje jeszcze wiele innych programów rządowych, chociażby dotacje z Urzędu Pracy na założenie pierwszej. Ponadto wiele samorządów organizuje własne metody na wspieranie przedsiębiorstwa, dlatego warto przejść się do urzędu pracy.

Programy unijne dla przedsiębiorców

Od maja 2015 roku do Polski wchodzi nowa pula dotacji unijnych, która w większości będzie kładła nacisk na innowacyjność w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Dużo na tym mogą zyskać małe biznesy internetowe, które kładą w głównej mierze na wydajność. Minimalizują przy tym koszty, a maksymalizują zyski. Dzięki internetowi bardzo silnie rozwija się w Polsce innowacyjna gałąź gospodarki, która w podchodzi do sprawy internetu z różnych perspektyw. Przeróżne agencje, spółki kładą nacisk na inne fundamentalne zasady związane z internetem, jednak łączy ich pomysłowość. Dzięki dotacjom unijnym tego typu działania będą rozwijały się znacznie lepiej, niż dotychczas.

Fundusze oraz aniołowie biznesu

Chcąc założyć własna firmę warto pomyśleć o tym, żeby zainteresować się możliwymi funduszami oraz stowarzyszeniami i organizacjami zrzeszającymi aniołów biznesu. Tego typu fundusze mogą znacznie odciążyć koszta związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. W niektórych wypadkach finansują one pewne rzeczy, a w innych oddają przykładowo 30 procent poniesionych kosztów, związanych z wprowadzaniem innowacji do firmy. Zaś aniołowie biznesu mogą idealnie się nadać dla wszelkich osób, które chcą założyć swoją firmę, ale ich pomysły z różnych względów nie dostały dotacji, czy nie zostały wsparte przez różnego rodzaju fundusze. Dobry pomysł oraz odpowiednia prezentacja mogą zdziałać cuda, dzięki czemu organizacje zrzeszające tego typu osoby mogą się przekonać do prezentowanego projektu.

Dlaczego warto powierzyć usługi księgowe firmie zewnętrznej?