Jak zminimalizować koszty prowadzenia firmy?

Wiele osób pracujących w Polsce, a zwłaszcza wiele osób, które prowadzą firmy doskonale wiedza, że ich funkcjonowanie wymaga sporych nakładów finansowych. Jednak polskie prawo jest tak specyficzne, że posiada wiele różnego rodzaju luk prawnych, które pozwalają ograniczyć koszta. Jednak niestety trzeba pogodzić się z tym, że z roku na roku może być coraz gorzej. Rząd szuka coraz częściej różnej maści pieniędzy, tylko po to, żeby nie musieć oszczędzać na wydatkach. Rząd nie chce podejmować żadnych specjalnych reform, dlatego ostatnim czasem wprowadził ZUS do umów zlecenia, a dodatkowo znacjonalizował oszczędności w OFE. W tej sytuacji trzeba poważnie się śpieszyć. Trzeba również pamiętać o tym, że istnieje naprawdę sporo sposobów do oszczędzania, w Polsce. Ponieważ przepisy są tak specyficzne i niesprecyzowane w większości przypadków, albo zbyt sprecyzowane, że istnieje bardzo dużo przeróżnych luk prawnych, które każdy przedsiębiorca może wykorzystać. Dlatego jeżeli męczą Was wydatki związane z utrzymaniem Waszej firmy, to powinniście zapoznać się bliżej ze sposobami na ograniczenie wydatków.

Nie korzystaj z umowy o pracę

Żeby postarać się jak najbardziej zminimalizować koszty firm można ominąć niektóre podatki chociażby zatrudniając pracowników w innej formie niżeli na etat. Oczywiście zależy to od tego jaką prowadzisz firmę. Jednak jeżeli korzystasz z legalnych form zatrudnienia możesz w łatwy sposób ograniczyć koszta związane z zatrudnianiem pracowników. Najkorzystniejszą formą zatrudnienia pracownika jest umowa o dzieło. Jednak w teorii nie powinieneś zatrudniać pracownika w oparciu umowy o dzieło, w innym przypadku niżeli zlecenie mu konkretnego dzieła. Często dochodzi do tego, że pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o dzieło mimo tego, że zadanie wykonywane przez niego nie jest typowym dziełem i powinno się go zatrudnić na podstawie umowy zlecenie.

Jednak w dzisiejszych czasach mało jaki pracownik chce zgodzić się na pracowanie na podstawie umowy o dzieło. Ze względu na to, że nie przysługują mu żadne dodatki. Chociażby chorobowe, czy urlop. Jednak równie ciekawą opcją zatrudnienia jest zatrudnianie osób, które są prowadzą własną działalność gospodarczą. Wtedy dany pracownik sam opłaca koszta związane z prowadzeniem swojej działalności, a Ty nie musisz płacić za niego tak wielu podatków. Jednak często się zdarza, że taki pracownik żąda znacznie większej pensji. Ponadto pracownicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają na rynku pracy znacznie łatwiej, niżeli etatowcy.

Outsourcing

Jeżeli prowadzisz firmę to w wielu przypadkach zamiast zatrudniać jakiegoś konkretnego pracownika możesz się zdecydować na to, aby zlecić pewne zadania podwykonawcom. Często moze się okazać, że zatrudnienie firm, które będą takowymi podwykonawcami wyjdzie znacznie taniej, niżeli zatrudnienie pracownika na etacie. Dana firma będzie w stanie zrobić taką rzecz o wiele szybciej i taniej. Ze względu na to, że nie będą oni musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z opłaceniem wszelkich danin publicznych do państwa.

Koszty pracownika obojętnie czy zlecisz im zadanie, czy też nie będą u nich identyczne. Dlatego może się okazać, że outsourcing jest bardzo dobrą strategią dla wszystkich osób, które szukają dodatkowych kosztów. Jednak zatrudnienie firmy podwykonawczej nie zawsze jest dobrą strategią, ze względu na to, że realizując pewien projekt, który wolałbyś, żeby został w tajemnicy dając innej, w zasadzie konkurencyjnej firmie go do rąk, może się okazać, że oni mogą się nim zainspirować do stworzenia własnego, bardzo podobnego projektu.

Wydatki związane z biurem

W wielu przypadkach prowadząc własną działalność gospodarczą nie trzeba posiadać biura. Wiele firm nie ma biura i bardzo dobrze prosperuje. Zwłaszcza w przypadku, gdy jesteś osobą samo-zatrudnioną to możesz wykonywać wszelkiego rodzaju działania związane ze swoją firmę z domu. Twoje mieszkanie może być Twoim miejscem pracy. W takiej sytuacji najlepiej się mają wszelkie firmy, które prowadzą działalność przez internet. Dzięki temu mogą w naprawdę spory sposób ograniczyć koszta związane z prowadzeniem firmy.

W tym przypadku nie trzeba będzie płacić dodatkowych podatków, ani nie będzie potrzeba ponosić kosztów związanych z utrzymaniem lokalu. W takich sytuacjach można naprawdę w bardzo łatwy sposób zredukować koszty firmy. Często opłaty związane z nieruchomością są bardzo wysokie i w wielu przypadkach mogą być nieopłacalne dla przeciętnego pracodawcy. Zwłaszcza takiego, który dopiero zaczyna swoją drogę z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Istnieje naprawdę wiele dodatkowych sposobów, które mogą być korzystne dla pracodawcy ze względu na możliwości związane z ograniczeniem kosztów. W wielu sytuacjach pracodawca może chociażby odpisać sobie VAT, dzięki czemu może zakupić wiele produktów w znacznie niższej cenie. Ponadto wrzucając zakupione produkty w koszta można w bardzo łatwy sposób obniżyć kwotę podatku dochodowego.

Ponieważ podatek ten płaci się od dochodu, a nie od przychodu. W Polsce istnieje wiele możliwości ograniczenia wydatków, chociażby zastosowanie podatku liniowego, który idealnie się sprawdzi w przypadku wszelkich osób, które nie chcą przekroczyć drugiego progu podatkowego.

5 polskich startupów, które odniosły sukces na świecie

Jak założyć swoją firmę?