Jak kształtują się oszczędności Polaków?

Polacy nie należą do obywateli zbyt oszczędnych. Jest to niestety smutny fakt, z którym trzeba się pogodzić. Według wielu statystyk tylko 10% Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności. Wygląda to naprawdę źle, gdy zobaczy się na to jak wyglądają oszczędności mieszkańców państw zachodnich, jednak dlaczego większość mieszkańców Polski nie posiada żadnych oszczędności? Większość osób zapewne powie, że wynika to po prostu z tego, że Polacy w odróżnieniu do np. Niemców, czy Szwajcarów nie mają z czego oszczędzać. Kwestia braku oszczędności wynika przede wszystkim z mentalności mieszkańców Polski, którą można zawdzięczać gospodarce centralnie planowanej, która dominowała w Polsce przez prawie 50 lat. Ludzie nie byli nauczeni oszczędzania, ponieważ system nie motywował do tego, wręcz przeciwnie. To właśnie socjalizm realny motywował do wydawania pieniędzy i konsumpcjonizmu, ponieważ pieniędzy było znacznie więcej, niż była taka potrzeba. Ludzie mieli worki z pieniędzmi, ale nie byli w stanie nic za nie kupić.

Oszczędności na tle innych państw

bank-note-209104_1280 (1)Oszczędności Polaków to na dzień dzisiejszy jedynie 19 procent średniej unijnej, zaś jeżeli chodzi o wydatki to tutaj jest dosyć kuriozalne gdyż osiągnęły one już średni europejski poziom. Ponadto warto zauważyć, że aż połowa wszystkich oszczędności w Polsce należy tylko do 10 procent najbogatszych mieszkańców kraju. Na szczęście tendencje się zmienia, ponieważ wcześniej, czyli w 2012 roku połowa oszczędności należała zaledwie do 6 procent mieszkańców w Polsce. Ta kwestia wygląda bardzo podobnie na całym świecie i to można zobaczyć w licznych biografiach multimilionerów i miliarderów, którzy mają tendencje do oszczędzania, zaś biedni ludzie mają tendencje do wydawania pieniędzy, nie gromadząc przy tym żadnego kapitału. Warto również przyjrzeć się obywatelom Chin, ponieważ to tam najbiedniejsi mieszkańcy oszczędzają najwięcej pieniędzy, z racji tego, że boją się o swoją przyszłość, zaś w Polsce tak jak w większości państw rozwiniętych biedni wydają najwięcej pieniędzy, a wszystkie nadwyżki finansowe zamiast odłożyć po prostu wydają. Chiny są tutaj idealnym przykładem, że można oszczędzać nawet nie mając pieniędzy.

Jak oszczędzać pieniądze?

Statystyki pokazują, że na tle innych państw Polacy bardzo się szybko bogacą, jednak aż 50% mieszkańców wydaje wszystkie swoje pieniądze na bieżąco. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego jak oszczędzać. Oszczędzać może każdy i taka jest prawda. Wiele osób kojarzy oszczędzanie z wielkimi sumami pieniędzy, które od razu same z siebie zarabiają pieniądze. Prawda jest taka, że powinno oszczędzać się cokolwiek. 5, albo 10 procent zaoszczędzonej wypłaty i tak będzie znacznie lepsze niż 0%. Aby być oszczędnym trzeba zacząć planować i myśleć perspektywicznie. Zarabiając 2 tysiące złotych na miesiąc i odkładając po 100 złotych to w 3 lata będziecie mieli na swoim koncie 3,600 złotych, a gdy zaczniecie oszczędzać 200 złotych to już nazbiera się Wam 7,200 złotych. Bądźcie systematyczni, a na pewno osiągniecie sukces.

3 sposoby na skuteczne oszczędzanie pieniędzy

Jak nauczyć dzieci oszczędzać?