Gdzie są najlepsze emerytury w Europie?

Wiele osób mieszkających w Polsce narzeka na to jak strasznie się u nas żyje, że pracodawcy to wyzyskiwacze, płacą głodowe pensje, a do tego rząd nie wspiera zwykłych ludzi i daje im jeszcze emerytury, za które nie są w stanie się sami wyżywić. Dla wielu osób w Polsce żyje się gorzej niż w kraju trzeciego świata, czy Korei Północnej. Niskie zarobki, wysokie ceny. No nic tylko ze sobą skończyć. Taki obraz kreują w większości osoby, które nie próbowały nawet w życiu nic osiągnąć. Większość tego typu ludzi woli tylko siedzieć i nic nie robić, a narzekanie to rzecz, w której najlepiej się odnajdują. Niektórzy mogliby powiedzieć, że gdyby tyle nie narzekali, tylko przeznaczyli ten czas na produktywną pracę to bardzo możliwe, że osiągnęli by godziwy zarobek. Jednak nie każdy jest stworzony do tego typu działań, dlatego wolą narzekać. Jednak mimo tego, że w Polsce jest tak źle, to pod względem emerytur nie jest jeszcze u nas, aż tak tragicznie jakby się mogło wydawać.

Emerytury w Niemczech

Weźmy tutaj za przykład Niemców, który większości Polakom kojarzą się jako niesamowicie bogaci obywatele, a Niemcy na wakacjach siedzą na plaży i popijają drinki z palemką. Czy chcemy tego, czy nie. Tak już nie jest. Wynika to wszystko z załamania demograficznego, które następuje w Niemczech. Rodzi się coraz mniej dzieci, co za tym idzie społeczeństwo się bardzo mocno starzeje. Co za tym idzie emerytury również dostają mniejsze, lecz nadal są większe niż w Polsce. W przypadku mężczyzn to 1200 euro, czyli 5090zł, zaś w przypadku kobiet jedynie 500 euro, czyli 2100 zł. Jednak trzeba pamiętać o tym, że za jedno euro w Niemczech nie kupimy tyle co za 4,20 złotych w Polsce. Dlatego nie ma co przeliczać pieniędzy w ten sposób.

Emerytury w Czechach

Emeryci w Czechach dostają średnio 450 euro, czyli mniej więcej 1910 zł. Jest to kwota nieco większa, niż w przypadku Polski. Lecz w Czechach od pewnego czasu trwa reforma emerytalna, w odróżnieniu do Polski. Jeszcze niedawno czeskiemu systemowi emerytalnemu groziło widmo niewypłacalności, jednak na dzień dzisiejszy to wszystko się stabilizuje i sytuacja znacznie się poprawiła.

Jednak największy problem jaki dotyka polskich emerytów nie jest średnia pensja, lecz to, że w wyniku niezreformowanego systemu emerytalnego, aż 14% osób w wieku poprodukcyjnym żyje w trudnej sytuacji życiowej. Najczęściej tego typu problemy wynikają z problemów biurokratycznych, które są w Polsce na porządku dziennym i dopóki sprawy administracyjne nie zostaną odpowiednio uporządkowane to nawet wśród emerytów będzie spore rozwarstwienie społeczne. Jednak obojętnie gdzie będziemy mieli emeryturę, nic nie zapewni nam tak odpowiednich świadczeń jak my sami. Nie ma jakiegokolwiek najmniejszego sensu, żeby polegać jedynie na zobowiązaniu państwa, bo znając dzisiejszą sytuację ekonomiczną musimy zdawać sobie sprawę, że polegać można jedynie na sobie. Ponieważ nie wiadomo co będzie za 10 lat. Nagle może się okazać, że emerytury będą wynosić 400 zł, podobnie jak dzisiaj na Ukrainie.

Czy emerytura obywatelska jest godna uwagi?

Emerytury za granicą