Świat pozbawiony gotówki

Coraz więcej Polaków dokonuje transakcji bezgotówkowych bez względu na to, czy płaci w sklepie spożywczym za bułki i puszkę napoju gazowanego czy też kupuje nowy telewizor plazmowy lub kino domowe. Już od kilku lat władze niektórych państw coraz bardziej skłaniają się ku temu, by całkowicie zrezygnować z gotówki. W Europie prym wiodą państwa skandynawskie.

Szacuje się, iż ponad jedna trzecia obywateli Danii korzysta z aplikacji MobilePay, która pozwala na dokonywanie płatności w sklepach, a także transfer środków. Kraje skandynawskie przodują również wśród państw członkowskich Unii Europejskiej pod względem dokonywania płatności kartą kredytową. Z kolei w Szwecji aż 41 procent transakcji dokonywanych jest bezgotówkowo. Nic w tym dziwnego, że w połowie 2015 roku władze Danii zaproponowały zniesienie obowiązku przyjmowania gotówki w niektórych placówkach. O dążeniu do „cashless society” na poważnie myślą również Szwecja i Norwegia. Dla porównania w Polsce transakcje bezgotówkowe stanowią obecnie ponad 20 procent, ale odsetek ten systematycznie rośnie. Zgodnie z opinią specjalistów mamy potencjał, by stać się społeczeństwem bezgotówkowym. Dobrym przykładem jest choćby szybki wzrost popularności systemu PayPass.

Nie da się ukryć, iż transakcje bezgotówkowe są wygodniejsze, trwają znacznie krócej i nie stwarzają problemów z wydawaniem reszty. Wówczas żadna pani ekspedientka nie zapyta czy „może być winna grosik?”. Zgodnie z opinią Norweskiego Banku Centralnego średni koszt takiej formy płatności wynosi 4,1 korony norweskiej, natomiast koszt płatności gotówką – 7,1 korony. Wnioskować stąd można, iż takie rozwiązanie pozwala na szeroko pojęte oszczędności. Nie bez znaczenia są również koszty drukowania pieniędzy, które nie należą do najniższych. Szwedzki Bank Centralny szacuje, iż za 4 lata ilość pieniędzy w obiegu znacząco spadnie i może być mniejsza nawet o 50 procent, niż w 2012 roku.

Niestety wraz z większą popularnością transakcji bezgotówkowych, rośnie także ryzyko przestępstw dokonywanych drogą elektroniczną. W samej Szwecji w ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ich dwukrotny wzrost. Hackerzy na całym świecie nie próżnują, jednak fachowcy pracujący dla banków – również. Opracowywane są coraz to nowe, trudniejsze do przejścia zabezpieczenia. Jednym z nich jest testowany w Norwegii system Zwipe, pozwalający na potwierdzenie swojej tożsamości i dokonywanie transakcji za pomocą odcisku palca. Nowoczesne technologie to duże ułatwienie, jednak dla osób starszych mogą stanowić nie lada wyzwanie, a nawet – barierę nie do przejścia. Trzeba także pamiętać o tym, że po dokonaniu każdej takiej płatności zostanie ślad. Z jednej strony ograniczy to przyjmowanie łapówek, z drugiej – bywają takie płatności, którymi wolelibyśmy się nie chwalić. Co więcej mając zgromadzoną całą gotówkę na koncie, państwo łatwiej mogłoby ściągać długi i należności, nie wspominając już o wprowadzaniu niewielkich opłat czy podatków, łatwo umykających uwadze społeczeństwa.

Transakcje bezgotówkowe odbywają się szybko, przyjemnie i bez większego wysiłku. Mają wiele zalet, jednak niosą za sobą również pewne zagrożenia. Czy na pewno chcemy zmierzać w kierunku „cashless socjety”?

Pozdrawiamy, Mennicazlota.pl

Dla studenta czy Kowalskiego pod kreską? Dla kogo szybka pożyczka?