5 sposobów na wyższą emeryturę

Dostałeś, albo spodziewasz się małej emerytury? Są pewne sposoby, żeby sobie z tym poradzić. Jeżeli chcesz ją sobie podwyższyć, to zapoznaj się z kilkoma metodami, które mogą Ci pomóc. Pamiętaj o tym, że musisz poświęcić nieco swojego czasu, ale może Ci się to naprawdę opłacić.

1. Sprawdź dokumenty, żeby dostać wyższą emeryturę

Tak jak to bywa w każdym molochu biurokratycznym musisz liczyć się z tym, że coś mogło gdzieś przepaść, albo im umknąć. Istnieje spora możliwość, że przeoczyli jakieś Twoje dokumenty, związane z wykazem zarobków, w których były one najwyższe. Ponadto musisz rozejrzeć się również w swoim mieszkaniu, czy nie posiadasz jakichkolwiek świadczeń, które nie zostały udokumentowanie, w momencie składania wniosku. Istnieje sporo możliwości, że nie wziąłeś pod uwagi pewnych okresów, w których pracowałeś, albo chociażby odbywałeś staż. Każdy rok, miesiąc, a nawet dzień jakiejkolwiek pracy może wpłynąć na wysokość Twojej emerytury.

2. Dorabiaj sobie będąc na emeryturze

Jeżeli osiągnąłeś, lub osiągnęłaś wiek emerytalny. Dla kobiet to 60 lat, zaś dla mężczyzn 65. Możesz sobie zacząć dorabiać w jakikolwiek tylko sposób zechcesz. Może warto zainteresować się np. Szwajcarią, albo Skandynawią. Jeżeli posiadasz obycie w języku chociażby angielskim, to warto zainteresować się dodatkową pracą, która wspomoże Twoją emeryturę oraz powiększy Twoje finanse. Zaś jeżeli nie jesteś jeszcze na emeryturze, a dopiero ona się zbliża, to warto zastanowić się nad tym czym też nie lepszym wyjściem jest wyjazd za granicę, który spowoduje, że Twoja emerytura z Zusu zostanie podniesiona. Jeżeli przepracujesz chociażby 5 lat w innym kraju Unii Europejskiej, Twoja emerytura może podwyższyć się spokojnie o kilkaset złotych, w porównaniu do tego co dostałbyś w Polsce.

3. Idealne miejsce na spędzenie emerytury – Indonezja

Indonezja to kraj, do którego lgną emeryci z zachodniej Europy, czy Australii. Roczny koszt wynajęcia domu w Indonezji to 600 dolarów. Ponadto wszelkie ceny jakie tam można znaleźć są zasadniczo o trzy razy niższe, niż w przypadku Polski. Jeżeli znasz angielski, a ponadto jesteś w miarę przeżyć za swoją aktualną emeryturę. To wyobraź sobie co by się stało, gdybyś miał nagle trzykrotność tej sumy. Na pewno życie byłoby znacznie prostsze. W Indonezji obiad w restauracji kosztuje około 5 złotych, a gotowanie w domu jest jeszcze tańsze. Jedynym problemem jest ubezpieczenie, które trzeba wykupić, ponieważ służba zdrowia w Indonezji jest płatna. W innym przypadku nasze leczenie może pochłonąć większość naszych pieniędzy.

4. Wynajmij pokój, albo mieszkanie na emeryturze

Jeżeli posiadasz mieszkanie, to warto zastanowić się nad tym czy nie lepiej wynająć komuś pokoju w tym mieszkaniu, a jeżeli mamy możliwość wyprowadzenia się gdzieś np. posiadamy działkę, na którym możemy postawić sobie domek, albo ktoś z rodziny w zamian za wsparcie finansowe może nam zapewnić schronienie. To może warto wynająć nawet całe mieszkanie. Dzięki temu będziemy w stanie zarobić pokaźną sumkę pieniędzy, która wspomoże nasze emeryckie życie, podwyższając w tym czasie nasz stan egzystencjalny.

5. Zainwestuj pieniądze na giełdzie

Jeżeli posiadasz jakieś odłożone pieniądze, a jako emeryt posiadasz dużo wolnego czasu to może warto zainteresować się kupowaniem akcji na giełdzie, lub wymianą walutową. Inwestując swoje oszczędności oraz obserwując zachowanie się rynku, jesteś w stanie zainkasować dużo gotówki. Pamiętaj o tym, żeby wybierać firmy, które wypłacają dywidendy, Przykładowo akcjonariusz, który posiada 30 akcji PZU jest w stanie zarobić 2700 złotych rocznie, z samych dywidend, a posiadający 300 akcji już 27 tysięcy złotych. Wiadomym jest, że na początek zazwyczaj nikt nie ma takich dużych sum pieniężnych, ale warto się zainteresować grą na giełdzie. Na początku prowadź ostrą grę, żeby jak najwięcej zarobić, później możesz uspokoić się i inwestować w miarę stabilne firmy.

A może by tak połączyć te wszystkie metody? Wtedy bardzo możliwe, że podwyższenie emerytury zamieni się na robienie fortuny pieniędzy, która zmieni spokojne emeryckie życie, w szalony, finansowy rajd.

Jak najlepiej oszczędzać na emeryturę? 5 sposobów na oszczędzanie

Czy emerytura obywatelska jest godna uwagi?