Jak prowadzić własną firmę na emeryturze?

Będąc na emeryturze, zwłaszcza w dzisiejszych czasach może być wielu osobom zwyczajnie trudno związać koniec z końcem. Niskie emerytury nie zachęcają specjalnie do czegokolwiek poza wegetacją. Większość osób, która jest na emeryturze chciałaby spokojnie sobie odpoczywać. Nie martwiąc się o to co przyniesie dzień i przeżyć swoje ostatnie lata starości jako czas, w którym mogą realizować swoje marzenia do tego stopnia, aby nie martwić się o pieniądze. Tak to powinno wyglądać. Jednak niestety nie wygląda. Dlatego wielu emerytów posuwa się do tego, aby wykonywać pewne prace zarobkowe, które pomogą im dorobić do swojej emerytury. Często jest tak, że zarabiają więcej pieniędzy, niż dostają emerytury. Jednak są też tacy, którzy zastanawiają się nad założeniem własnej firmy.

Praca czy własna firma na emeryturze?

Czy lepiej pracować, czy zakładać własną firmę na emeryturze? Obie rzeczy mają swoje plusy i minusy. Na pewno łatwiej jest pracować u kogoś. Nie trzeba grzebać w stercie papierów, zajmować się biurokracją. Można spokojnie pracować. Powiedzmy, że spokojnie, ponieważ emeryci, którzy pracują zawodowo muszą się martwić o to, żeby nie zarobić za dużo pieniędzy. Bo w innym wypadku ich emerytura może zostać zawieszona. Dlatego często dochodzi do tzw. dawania pieniędzy „pod stołem”. Emeryt dostaje pieniądze w zgodzie z ustawą, zaś inną sumę pieniędzy jest dawana mu nieoficjalnie, w wyniku czego tworzy się większa szara strefa. Dlatego tak wielu emerytów z nadzieją na ominięcie tych przepisów stara się zakładać własne firmy, w których nie będzie dotykał ich ten problem.

Dlaczego warto i dlaczego nie warto zakładać swojej firmę na emeryturze?

Istotnym aspektem przemawiającym za założeniem własnej firmy na emeryturze są znacznie niższe składki ubezpieczeniowe, a w zasadzie w większości ich brak. Większość składek, które musi pokryć emeryt podczas płacenia ZUSu jest jedynie dobrowolna, więc nie ma absolutnie żadnego wymogu opłacania składki emerytalnej i rentowej. Jednak żeby nie było za kolorowo, to trzeba pamiętać o tym, że każdy emeryt prowadzący własną działalność gospodarcza jest zobowiązany do opłacania składek zdrowotnych, chyba że przychód z ich fimy nie przekracza 50% najniższej kwoty emerytury. Ponadto problemem emerytów jest również to, że w przypadku gdy emeryt osiągnie 130 procent średniego wynagrodzenia, tj. 4025,60 złotych, wypłacanie jego emerytury zostanie zawieszone, z powodu zbyt wysokich dochodów. Jednak w przypadku emerytów brany jest pod uwagę jedynie przychód deklarowany, a nie przychód rzeczywisty. Dlatego istnieje wiele sposobów aby poradzić sobie z tymi wszelkimi problemami, które wynikają z racji posiadania emerytury.

W gąszczu przepisów łatwo się zgubić, ale będąc czujnym nie trzeba się obawiać, że zabłądzimy. Wystarczy być skupionym na swoim celu i starać się go realizować. Na pewno w przypadku emerytury jest znacznie łatwiej otworzyć firmę, z racji tego, że nie trzeba tak bardzo obawiać się o pieniądze, niż gdy zaczynamy prowadzenie działalności bez niczego, w młodym wieku, licząc jedynie na łut szczęścia.

Jak zaoszczędzić będąc na emeryturze?

Kto może liczyć na lepsze emerytury?