Co tak naprawdę oferuje emerytura OFE?

Wiele osób coraz częściej narzeka na niskie świadczenia emerytalne, które zostaną im zapewnione w przyszłości. Dlatego znaczna ilość osób zaczyna się zastanawiać nad tym czy nei warto aby przenieść części swojej składki do OFE. Nawet osoby, które do tej pory nie opłacały składek emerytalnych powinny zainteresować się tym faktem w najbliższym czasie. Ponieważ już wkrótce będzie trzeba naprawdę już się ostatecznie zdecydować czy jednak zostać przy samym ZUSie, czy jednak skorzystać również z OFE. Chociaż część osób mówi, że to i tak nie ma żadnego znaczenia. Ponieważ OFE oferuje jedynie kilkadziesiąt złotych emerytury.

Podburzają tym samym wszystkie osoby, które zdecydowały się na oszczędzanie swoich pieniędzy w OFE. Jednak jak naprawdę wygląda emerytura z Otwartych Funduszy Emerytalnych? Czy naprawdę można dostać jedynie kilkadziesiąt złotych, a jeżeli tak to czemu tak jest?

Trzeba spojrzeć na tę sprawę ze znacznie szerszego punktu widzenia. Ponieważ nie można w tak łatwy sposób całej tej sprawy zamieść pod dywan i oddać jej w ręce malkontentom, którzy w żaden sposób nie zaczną zastanawiać się nad słusznością swoich tez, a jedynie zaczną wysnuwać przeróżne historie, które nie będą miały żadnego realnego wpływu na rozwój całej tej sytuacji, a jedynie takimi uwagami będą w stanie zdenerwować osoby, które znają prawdę, a mimo wszystko nie chcą wchodzić w jałową dyskusję z takimi osobnikami.

Jak wygląda emerytura z OFE?

Emerytura z OFE nie oferuje za dużo pieniędzy. Większość emerytów może liczyć na jedynie kilkadziesiąt złotych z II filaru. Tyle dostają pierwsze kobiety, które zdecydowały się na przejście do OFE. Warto również zwracać uwagę na fundusze, które oferują tego typu świadczenia. Ponieważ różnice mogą być nawet prawie trzykrotne Najniższą emeryturę z Otwartych Funduszy Emerytalnych można otrzymać od Polsatu i wynosi ona 40 złotych i 52 grosze. Zaś najwyższą, znacznie większą można otrzymać od ING, emerytura z tych Otwartych Funduszy Emerytalnych wynosi 113 złotych i 18 groszy. Różnica jest naprawdę spora, można by rzec, że kolosalna. Dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniego funduszu. Ogólna średnia wszystkich świadczeń z OFE wynosi 86 złotych i 75 groszy.

Czemu emerytura z OFE jest tak niska?

Świadczenie emerytalne OFE są tak niskie z tego powodu, iż aktualne wpłaty do OFE są dokonywane po naprawdę krótkim okresie oszczędnościowy. Jednak z roku na rok będą one się powiększać. Ponadto drugi i tym samym ważniejszy powód jest taki, że składki, w wyniku reformy OFE, są teraz na naprawdę niskim poziomie. Składka do ZUS wynosi 12 procent pensji, zaś składka do OFE jedynie 2,8 procenta. Na wysokość świadczeń również może wpływać profil konkretnego klienta, a nie tylko jakość zarządzania konkretnymi funduszami oraz suma odprowadzanych przez niego składek. Ponieważ wyniki inwestycyjne fundusze są tak naprawdę bardzo zbliżone do siebie. Z racji tego, że dokonują one podobnych inwestycji, aby uzyskać stopy zwrotu zbliżone do średniej. Gdyby okazało się, że jakiś konkretny fundusz uzyskałby gorsze wyniki od standardowego poziomu to PTE byłoby zmuszone wypłacić środki samemu.

Ponadto trzeba pamiętać o tym, że mniejsze PTE wypłacają emerytury zaledwie kilkudziesięciu emerytom, na dzień dzisiejszy. Co może jednoznacznie wpływać na zafałszowane dane dotyczące wysokości świadczenia.

Ratunku! Brak składek na rachunku OFE. Co robić?