Wady i zalety oszczędzania na swoją emeryturę

Oszczędzanie na swoją emeryturę nie należy do najprostszych rzeczy. Coraz więcej osób decyduje się na tzw. III filar. Jednak w wyniku nieudolności państwa, które pobiera im wysokie składki na ZUS, a ponadto nie oferuje nic w zamian. Ponieważ nie wiadomo jak wysoka może być emerytura w przyszłości. Istnieje możliwość, że okaże się, że emerytura, na którą płacą dzisiejsi pracownicy za kilkadziesiąt lat będzie wynosić raptem kilkaset złotych. Do tego dojdzie odpowiednia wysoka inflacja i okaże się, że jest to emerytura iście głodowa, za którą nawet nie starczy na zakup leków, które w wieku emerytalnym są tak dużej ilości osób potrzebne. Ludzie starsi muszą zażywać leki, które z roku na rok stają się coraz droższe. Wiele osób narzeka na tym, że Polska zbliża się coraz bardziej do standardów cenowych zachodniej Europy, jednak nie wiążę się to w żadnym razie z wysokością wynagrodzeń, które mają Polacy. Mimo tego, że są w Polsce osoby, które zarabiają naprawdę dużo pieniędzy i mogą pozwolić sobie na dostatnie życie. To jednak jest również bardzo dużo osób, które żyją z miesiąca na miesiąc. Ponieważ zarabiają nieproporcjonalnie mniej do wydatków. W wyniku czego coraz więcej osób ma problemy z wychowaniem dzieci. Ponieważ zwyczajnie nie mają pieniędzy na utrzymanie ich. Dlatego w większości przypadków wolą się na nie decydować. Jest to dla nich zwyczajnie bardzo ciężkie. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie mają problem z utrzymaniem samych siebie, ponieważ opłaty za mieszkanie oraz inne wydatki, które muszą ponosić są często naprawdę bardzo wysokie. Dlatego trudno im żyć w takiej sytuacji, gdy trzeba dodatkowo utrzymać jeszcze kogoś innego niżeli samego siebie. W wyniku czego pogarsza się demografia państwa i nie ma kto opłacać dzisiejszych emerytur, a co dopiero tych, które będą za kilkadziesiąt lat.

Wady oszczędzania na emeryturę

Istnieje dużo wad, które wiążą się z oszczędzaniem pieniędzy na swoją, przyszłą emeryturę. Ponieważ trzeba zdać sobie sprawę, że takie oszczędzanie w wielu wypadkach jest naprawdę ciężkie, zwłaszcza dla osób, które mają ograniczone fundusze i wiele zobowiązań finansowych. Problemy finansowe to najczęstsze problemy wśród Polaków. Nawet jeżeli ktoś posiada spore aktywa finansowe to i tak może mieć problemy z oszczędzaniem. Ponieważ często znaczne większe sumy pieniędzy wiążą się jednocześnie ze znacznie większymi zobowiązaniami wobec państwa. Wielu przedsiębiorców nie mają tendencji do oszczędzania, ponieważ wolą inwestować pieniądze, ryzykując swoim kapitałem. Ponadto oszczędzanie na emeryturę, może odbijać się w negatywnym stopniu na budżecie domowym, a co za tym idzie, osoba, która oszczędza na tę swoją emeryturę zwyczajnie będzie musiała ograniczać wydatki. Czyli nie będzie mogłą żyć na takim poziomie, jak do tego się wcześniej przyzwyczaiła. Dla wielu osób może być to bardzo niekomfortowe. Zważywszy, jeżeli już skończyli jakiś pułap wiekowy i oszczędzanie aktywów finansowych musi być teraz znacznie większe, niżeli w przypadku, gdyby zaczęli to robić wcześniej.

Zalety oszczędzania na emeryturę

Zaletą oszczędzania na emeryturę można na pewno nazwać fakt poczucia bezpieczeństwa finansowego. Obojętnie czy państwa będzie wypłacalne, czy nie. Dzięki swojej przezorności można uniknąć tak wielu problemów, które są zwyczajnie wynikiem nieudolności kolejnych rządów. Brak wprowadzonych reform zaczyna odbijać się czkawką, a najwięcej na tym tracą zwykli obywatele, którzy płacą podatki. Dlatego też osoby, które odpowiednio się zabezpieczą finansowo, inwestując swoje aktywa finansowe, chociażby poprzez lokowanie ich na lokacie, czy w jakikolwiek inny sposób. Będą w stanie zabezpieczyć się przed ewentualnością jakoby ZUS nie był w stanie zapewnić im godnej emerytury, albo co gorsza, gdyby w wyniku wysokiego zadłużenia państwo zwyczajnie zbankrutowało. Ponadto w przypadku oszczędzania pieniędzy na lokacie, albo w innym stopniu, po swojej śmierci te aktywa finansowe mogą zostać przekazane rodzinie tej osoby, która oszczędzała pieniądze. W przypadku ZUS to nie istnieje. Te pieniądze później najzwyczajniej przepadają i nikt z członków rodziny nie ma do nich prawa.

Alternatywne sposoby na emeryturę

Jak najlepiej oszczędzać na emeryturę? 5 sposobów na oszczędzanie