Czy emerytura obywatelska jest godna uwagi?

Dyskusja o emeryturach, wynikająca z przeprowadzonej reformy OFE oraz coraz częstszej rozmowy dotyczącej przewidywalnych emerytur z ZUSu. Wiele osób przestaje wierzyć w to, że w ogóle cokolwiek dostaną z tychże emerytur. Coraz częściej można usłyszeć głosy, które twierdzą, żeby zastosować nieco inny rodzaj emerytur. Ponieważ ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że w wyniku problemów demograficznych może się okazać, że zwyczajnie ZUS będzie niewypłacalny. Wielu ekspertów ekonomicznych twierdzi, że na dzień dzisiejszy już jest niewypłacalny. Ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych na dzień dzisiejszy pobiera około 30% swoich finansów z budżetu państwa. Czyli poza samą składką ZUS, która wynosi w większości przypadków ponad tysiąc złotych, ZUS pobiera również pieniądze, które pochodzą z innych podatków. Biorąc pod uwagę fakt, że w wielu państwach europejskich, chociażby w Irlandii, opłaty wynikające z ubezpieczeń społecznych są niższe, niżeli w przypadku Polski, a mimo tego wysokość emerytur jest znacznie wyższa. Dlatego wiele osób twierdzi, że taki system emerytalny jaki jest dzisiaj w perspektywie kilkunastu, a nawet kilku lat nie ma szansy bytu. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad tym, aby zastosować emeryturę obywatelską.

Czym jest emerytura obywatelska?

Emerytura obywatelska jest nazywana tzw. filarem zerowym. Chodzi tutaj o to, że obojętnie kto ile i czy w ogóle pracował dostawałby identyczną emeryturę. Wprowadzając emeryturę obywatelską wiele osób również chce zniesienia ZUSu jako instytucji, która jest de facto bankrutem. Ponieważ sama z siebie nie jest w stanie wypłacać tychże emerytur, a musi korzystać z dodatkowych pieniędzy, które pochodzą z budżetu państwa. Po odciążeniu kosztów wynikających z opłacania ZUSu, w znacznej mierze państwo zaoszczędziłoby wydatki. Nie trzeba by było, aż tylu różnych urzędników, ponieważ każdy emeryt dostałby identyczną emeryturę. Zaś jeżeli ktoś chciałby zapewnić sobie wyższe świadczenia emerytalne musiałby zadbać o to na włąsną rękę. Podobny system istnieje aktualnie w Kanadzie. Jednakże Kanada ma to do siebie, że jej system opiera się również na nieco innych standardach. Ponieważ istnieją tam trzy filary. Pierwszym filarem to właśnie emerytura obywatelska, druga to odpowiednik naszego ZUSU, a trzeci filar polega na samoistnym oszczędzaniu emerytur. Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha stwierdzają jednogłośnie, że trzeba ograniczyć wydatki budżetu do minimum, zlikwidować ZUS, wprowadzić emeryturę obywatelską i w głównej mierze finansować ją z podatku od towarów i usług oraz akcyzy.

Jak zapewnić sobie wyższe świadczenia emerytalne?

W przypadku gdyby państwo wprowadziło emerytury obywatelskie. To automatycznie zmniejszyłyby się koszty, które trzeba oddawać na emeryturę. Zaś każdy obywatel dostałby tysiąc złotych o sile nabywczej z 2012 roku. Ponadto w wyniku zmniejszonych kosztów, które aktualnie wydaje się na emerytury więcej pieniędzy zostałoby w kieszeni pracowników. Co za tym idzie byliby w stanie wydać więcej na konsumpcje, pobudzić gospodarkę oraz mogliby również zaoszczędzić znacznie większe aktywa finansowe. Ponieważ w dzisiejszych czasach przy tak wysokim obciążeniu kosztami pracy oraz wszelkimi rodzajami danin publicznych i podatkami większość osób nie jest w stanie zaoszczędzić dużych pieniędzy. Jeżeli opodatkowanie pracy zmniejszyłoby się w sposób znaczący to ludzie mogliby odkładać samemu na emeryturę. Dzięki czemu mieliby zapewnione tysiąc złotych podstawy emerytalnej oraz sami z siebie mieliby dodatkowe pieniądze, które pomogłyby im w codziennym funkcjonowaniu.

5 sposobów na wyższą emeryturę

Gdzie są najlepsze emerytury w Europie?