Emerytury za granicą

Każdy doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że wysokość emerytur w Polsce nie należą do największych. Mimo wszystko warto zastanowić się nad tym czy są one, aż tak złe w porównaniu z innymi krajami europejskimi? Można powiedzieć, ze jest to kwestia dosyć sporna, ponieważ wszystko zależy od punktu odniesienia. Większość osób zdecydowanie woli się porównywać do o wiele bardziej rozwiniętych krajów zachodnich jeżeli chodzi o wysokość emerytur. Ponadto trzeba też zastanowić się nad samą wysokość tychże emerytur, ale również nad tym co można kupić za daną kwotę z emerytury. Ponadto wiadomym jest, ze najlepiej porównywać się z najlepszymi jednak warto spojrzeć na to jak wyglądają polskie emerytury na tle państw europy środkowo wschodniej. Są to kraje, z którymi powinno się Polskę porównywać w pierwszej kolejności. Jeżeli spojrzy się na to jak wyglądają polskie emerytury na tle właśnie tychże państw to okazuje się, że nie jest tak źle. Wiadomym jest, że Polska na dzień dzisiejszy pod względem emerytur nie dorównuje krajom Zachodu. Ponadto reforma systemu emerytalnego jest potrzebna i to w jak najszybszym czasie. Jednak skupiając się na tym co jest teraz nie ma sensu się od razu załamywać bo istnieje naprawdę wiele państw, które radzą sobie mimo tego, że mają gorszą sytuację niż my.

Jak polskie emerytury wypadają na tle Europy Środkowo-Wschodniej?

W Europie Środkowo-Wschodniej istnieje tylko jedno państwo, które było częścią bloku wschodniego i na dzień dzisiejszy oferuje wyższe świadczenia emerytalne niż Polska. Tym krajem jest Słowenia. Zaś drugim w kolejności jest właśnie Polska. Mimo tego, że wskaźnik PKB na jednego mieszkańca w Polsce wcale nie należy do największych w tej części regionu Europy. Zwłaszcza gdy porówna się Polskę ze Słowacją, czy też z Czechami to mimo wszystko polscy emeryci mają lepsze życie, niżeli emeryci z tamtych państw. Dlatego można wysnuć wniosek, że mimo tego, iż emerytury w Polsce nie należą do największych to wcale nie są również najmniejsze. Chociaż pewnym jest, że w perspektywie czasu sytuacja może się znacząco pogorszyć. Jednak sytuacja związana z utrzymaniem emerytur nie pogorszy się tylko i wyłącznie w Polsce. Reformy systemów emerytalnych muszą zostać przeprowadzone tak naprawdę w całej Europie. Ponieważ problem demograficzny dotyka już wielu innych państw. Jeżeli chodzi o demografię to mogą się o nią bardzo martwić obywatele Niemiec. Ponieważ w Niemczech rodzi się coraz mniej dzieci, a w perspektywie czasu ma być jedynie gorzej. Jest to bardzo podobna sytuacja co sytuacja Polaków. Nic nie wskazuje na jakąkolwiek poprawę. Zaś nawet Słowenia, która wybijała się na tle innych państw byłego bloku wschodniego przeżywa aktualnie recesję i jej stan finansów zaczyna się pogarszać. Nie jest tak, że my jako Polacy mamy w tej sytuacji najgorzej. Wszyscy przeżywają aktualnie dosyć ciężki okres.

Za ile polskie emerytury dogonią zachód?

Jeżeli nie wziąć pod uwagę tego faktu, że emerytury zmniejszają się w całej Europie to można przyjąć, że poziom europejskich emerytur Polska osiągnie w okresie mniej więcej 60 lat. Jest to bardzo dużo. Dlatego też wymagana jest gruntowna oraz specjalna reforma całego systemu emerytalnego w Polsce. W innym razie wszystko się załamie. ZUS jest instytucją, która posiada bardzo duże zobowiązania finansowe wobec milionów obywateli. A mimo wszystko jest to instytucja, która tak naprawdę jest na skraju bankructwa. Na dzień dzisiejszych ZUS sam z siebie nie jest wypłacalny. Dlatego dopóki się nie naprawi systemu emerytalnego to nie ma co liczyć na to, że emerytury się poprawią. Nowy sposób liczenia emerytur ukazuje je w jeszcze bardziej negatywnym świetle. Emerytury z roku na rok będą spadały. Ze względu na wiele problemów, głównie demografię oraz niską stopę zastąpienia. ZUS jest niewydolny finansowo ponieważ jest zdecydowanie zbyt zbiurokratyzowany, a ponadto jest za mało osób, które mogłyby zarabiać na przyszłe emerytury Polaków.

Najlepszą metodą na zachodnią emeryturę jest wyjechanie za granicę i odkładanie na nie samemu. Wiele państw chociażby Hiszpania oferuje już po przepracowaniu 5 lat finansowanie części emerytury. Wypłacana emerytura jest częścią całej emerytury, którą można by dostać po przeprowadzeniu całego stażu. Takie przeliczenia można znaleźć w wielu krajach Europy, które oferują znacznie wyższą emeryturę niżeli Polska. Ponadto jeżeli nie chcecie wyjeżdżać za granicę to najlepszym wyjście jest oszczędzanie samemu. W takim przypadku sami będziecie mogli zapewnić sobie odpowiednio wysoką emeryturę. Im wcześniej to zrobicie to tym lepiej.

Gdzie są najlepsze emerytury w Europie?

Jak zaoszczędzić będąc na emeryturze?