3 skuteczne sposoby na oszczędzanie

Pieniądze często mogą prowadzić o zawrót głowy, zwłaszcza wtedy kiedy ich nie ma. Wtedy człowiek chodzi poddenerwowany, szuka różnych rozwiązań, alternatywnych działań, stara się wymyślić coś niezwykłego, co pomogłoby mu znaleźć jakiekolwiek środki finansowe. Jednak w większości wypadków, gdy człowiek staje przed taką sytuacją, okazuje się, że tak naprawdę wydawał pieniądze bezmyślnie. Potem zaczyna obwiniać wszystkich innych, zamiast spojrzeć na samego siebie. Poszedł do kina ze znajomymi, to obwinia ich za to, że nie ma pieniędzy. Był z dziewczyną w restauracji to obwinia ją, za to, że nie ma pieniędzy. Osoba w takim stanie nie myśli racjonalnie i nie zda sobie sprawy z tego, że to może ze mną coś jest nie tak, że nie potrafię się powstrzymać przed wydawaniem pieniędzy. Jest to dosyć częsty problem, który dotyka wielu ludzi i większość z nich nie potrafi odpowiednio gospodarować swoimi środkami, mimo tego, że ten problem notorycznie się powtarza, zaś potem dochodzą do pewnego momentu, w którym nie mają innego wyjścia i oszczędzają pieniądze. Zaczynają skupiać się na cenach, porównywać z innymi produktami. Kalkulują tak, żeby wyszło jak najtaniej i najbardziej optymalnie. Mimo tego, że wcześniej nie potrafili tego zrobić. Dlatego warto zastanowić się nad swoimi wydatkami zanim dojdzie się po raz kolejny do takiego stanu.

3 sposoby na skuteczne oszczędzanie

– Oszczędzaj nadwyżki pieniędzy

Co większość osób według Ciebie zrobi w przypadku, gdy dostanie premię, albo zgarnie większa prowizję od sprzedaży? Jest to raczej pewne, że nie zaoszczędzą tego w żaden sposób. Pierwsza myśl osoby, która dostanie podwyżkę to w większości przypadków to „teraz kupię sobie (…)”, albo zwyczajnie tego typu ludzie pójdą do klubu i będą świętować wraz ze znajomymi swoją podwyżkę, stawiając im kolejki. Można i działać w ten sposób, ale czy to ma jakiś większy sens? Nie ma. Poza chwilową radością, spowoduje to u nas w późniejszym czasie nadmiar stresu w wyniku braku pieniędzy.

– Jak robić tańsze zakupy?

Wiadomo, że wszystko co tak popularne w telewizji, reklamowane, markowe jest najlepsze. Tak przynajmniej wydaje się większości osób. Jednak może warto zastanowić się nad produktami mniej popularnymi, dzięki którym zaoszczędzimy pieniądze? Może zamiast kupować swoje ulubione płatki śniadaniowe, z firmy Nestle, które kosztują około 6 zł, warto zdecydować się na coś innego i zdrowszego? Może lepiej zainteresować się płatkami owsianymi, które poza zaoszczędzonymi pieniędzmi zadbają o nasze zdrowie bardziej, niż pełne cukru popularne płatki. Tak samo może warto rozstać się z chipsami i coca colą, a zainwestować w wafle ryżowe i wodę? Tańsze zamienniki, które znacznie lepiej wpłyną na nasze zdrowie, niż pełne chemii i konserwantów produkty.

– Co lepsze? Gotówka, czy karta?

Płacenie kartą jest bardzo wygodne. W dzisiejszych czasach nie trzeba nawet wpisywać pinu, a nawet nosić ze sobą karty kredytowej, żeby robić bezgotówkowe zakupy. Jednak czy płacenie kartą jest naprawdę lepsze niż stara, dobra gotówka? Jeżeli wziąć za punkt wygodę, to tak, ale ze względu na oszczędzanie to nie za bardzo. Dużo osób ma tendencje do wydawania pieniędzy z karty kredytowej, ponieważ nie odczuwają tego jak to robią. Ciężej się wydaje pieniądze, mając gotówkę, ponieważ człowiek z natury ma większą wartość do pieniędzy, które trzyma w ręce. Dlatego wydawanie bilonu jest o tyle trudniejsze, że człowiek posiada pewnego rodzaju barierę psychologiczną, którą ciężko jest mu przełamać, więc jeżeli macie robić zakupy, a wiecie że istnieje u Was problem z nadmiernym wydawaniem pieniędzy to noście ze sobą np. 200, czy 300 złotych. Będzie Wam trudniej pozbyć się tych pieniędzy, niżeli w wypadku jakby to były zakupy dokonywane kartą kredytową.

Jak oszczędzać pieniądze?

Jak zaoszczędzić na kupnie samochodu

2 komentarze

  1. arron
    28 kwietnia 2015

    Mój sposób na oszczędzanie to Catchbudget. Aplikacja jest w języku polskim w wersji android, wtyczki chrome i strony internetowej. Polecam

  2. iga
    28 kwietnia 2015

    Ja teraz znalazłam w końcu sposób na kontrolowanie ile mam na koncie. Otworzyłam konto getin up, dostałam kartę z wyświetlanym stanem konta więc koniec z wymówkami